Řemesla
Sedlář
Sedlářství
Jde o tradiční řemeslo s bohatou historií, které nachází uplatnění i v současné době. Přesnou dobu vzniku sedlářského řemesla nelze stanovit.
Název řemesla pochází od slova sedlář – tedy výrobce sedel na koně. Na sedlářské výrobky lze narazit nejčastěji v jezdeckých oddílech, rančích nebo historických trzích. Sedlářství je řemeslo, které se zabývá výrobou sedel a dalších kožených výrobků jako jsou chomouty, postroje, biče, brašny, opasky, řemínky, pouzdra.
Počátky sedlářství sahají do doby, kdy člověk poprvé začal vydělávat kůži. Historické nálezy ukazují, že vydělávání, upravování a barvení kůže znaly snad všechny starodávné národy. K nejstarším způsobům vydělávání kůže je způsob, kdy je využíván tuk v kombinaci s kouřem. Zásadní proměnu prodělalo zejména v 19. století.
Sedlářské řemeslo se postupně utvářelo a zdokonalovalo využíváním moderních technologií.
Sedlářské obory jsou:
Sedlářství kočárové – zahrnuje výrobu veškerých druhů postrojů tažných, chomoutových i poprsních, pro jízdu s lehkými povozy, kočáry a jim podobné druhy.
Sedlářství vozové – zahrnuje výrobu mnoha druhů postrojů tažných, chomoutových i poprsních pro jízdu s těžkými povozy a jim podobné druhy.
Sedlářství jezdecké, anglické – zahrnuje výrobu veškerých druhů postrojů pro jízdu na koni, jako jsou sedla, uzdění a další příslušenství určené pro jízdu.
Sedlářství sportovní – zahrnuje výrobu všech potřeb.
Řemenářství
Klíčovou součástí výroby je také ruční šití, které se provádí přízí, motouzem nebo řemínkem. Při výrobě sedel, uzdění i veškerých postrojů a dalších potřeb, které vyžadují ruční šití, se používá kromě různých druhů šídel a jehel, též několik způsobů šití a náševku.
Při ručním šití například sedel nebo postrojů musí sedlář disponovat poměrně velkou fyzickou silou a zručností, ale zpravidla je vždy odměněn krásným koženým výtvorem a příjemnou vůní kůže.