Velice zajímavé na setkání zorganizovali AIAT Polska a Fundacja Klikowska Ostoja Polskich Koni 12. a 13. dubna 2025 v Klikowě (Tarnow), věnované tradiční jízdě kočárem. Součástí setkání byla návštěva muzea – zámku Łańcut, kde si bylo možné prohlédnout unikátní sbírku kočárů rodiny Potockych umístěnou v dobových prostorách a kolekci 80 kočárů shromážděných v poválečném období.
V sobotu krátce po poledni zahájil setkání Dr. Ing. Zenon Podstawski přivítáním všech účastníků a přednesl první blok informací o nadaci Klikowska Ostoja Polskich Koni. Po krátké přestávce byla další prezentace věnována seznámení s pravidly a změnami v AIAT, typy soutěží, kalendářem akcí, a informacemi o přípravě na letošní soutěže v Niepołomicích, Koszęcinu a Baborówku. Tyto informace přednášel Filip Andrysiewicz aktivní člen AIAT Polska.
Po skončení přednášky následovala prohlídka areálu a kočárovny, kde byla možnost prohlédnout si kočáry různých typů a hlavně výrobců. Velkým potěšením pro účastníky z Česka bylo zjištění, že mezi kočáry jsou výrobky předního výrobce z Prahy Petra Klubala, firmy Engelmann & Co. Warnsdorf leitung C. Neef nebo Schustala & Co. Hof-Wagenfabrik. Po velice zajímavé prohlídce následovala prezentace, kterou připravil Dr. Tadeusz Kołacz na témata, jak se cestovalo v minulosti, výběr lamp pro historická vozidla, výběr jezdců a historických vozů na soutěže. Závěr patřil dotazům a hojné diskuzi.
Po společné večeři byl sobotní program ukončen.
Po přesunu cca o 100 km východněji do města Lancut, začal nedělní program prohlídkou zámeckého parku, okolí zámku a informačního centra. V 10 hodin začala prohlídka zámeckých budov a konírny, které jsou součástí lancutské rezidence rodu Potockých postavené na přelomu 19. a 20. století podle návrhu francouzského architekta Amanda Bauqueho.
V původním stavu jsou zachovány stáje i prostory kde jsou vystaveny kočáry. Atmosféra v těchto prostorách návštěvníka přenese do doby minulé. Stěny zdobí sbírka exotických trofejí přivezených ze safari v roce 1924 posledním majitelem a také několik evropských trofejí. V sedlovnách jsou vystaveny livreje, postroje pro kočárové koně a jezdecká sedla vyráběná v Paříži firmami Hermes a Duprey a ve Vídni firmami Schleuchter a Nideltz. Muzeum v Lancutě má dvě samostatné sbírky kočárů a saní, historickou sbírku spojenou s rezidencí rodiny Potockých, skládající se z 55 kočárů různých typů a pro různé účely, a muzejní sbírku shromážděnou po druhé světové válce, která dnes obsahuje téměř 80 kočárů a saní pocházející od nejrenomovanějších firem.
Po dvouhodinové prohlídce úžasné expozice postrojů, kočárů, saní, lamp a doplňků se hlavní organizátoři Dr. Tadeusz Kołacz a Dr. Ing. Zenon Podstawski s účastníky setkání rozloučili. Tím byl program víkendového setkání nadšenců, co mají rádi koně a historické kočáry oficiálně ukončen.
Za Společnost přátel klasických zápřeží ČR se setkání zúčastnili Hana Dostálová, Jiří Hladík, Josef Iš a Milan Novák.
Autor: Milan Novák