Seminář „Tradycyjne Powożenie” 

V soukromém muzeu kočárů a historických koňských hasících stříkaček M.K.Szuster( Monika a Krzysztof Szuster) v Budziskach (gmina Halinów) v Mazovském vojvodství se uskutečnil 16. -17. listopadu 2024 odborný seminář.

Po srdečném přivítání následovalo seznámení s místem konání akce a  jeho historií, po kterém se účastníci přesunuli do stájí, kde představil pan Krzysztof Szuster svůj chov kočárových koní se kterými se aktivně účastní soutěží CIAT a dalších akcí. Další bod programu bylo představení sbírky s odborným komentářem majitele pana  Szustera, kde byly k vidění zrestaurované kočáry různých typů, postroje na koně, lampy, biče, tematické obrazy a velké množství doplňků. Nepřehlédnutelné byli také lovecké trofeje, prezentující majitelovu druhou velkou vášeň, myslivost.  

Součástí sbírky kočárů je také sbírka věnovaná historii hasící techniky, parních a ručních stříkaček, které dominoval na nádvoří vysouvací dřevěný žebřík vztyčený do výšky 16 metrů, na kterém byla polská vlajka.

Po malém občerstvení následoval blok odborných přednášek, který zahájil pan Dr. Tadeusz Kołacz shrnutím průběhu letošní sezony, zhodnotil účast a organizaci soutěží, připomenul termíny soutěží v roce 2025 a pokračoval přednáškou na téma „Jak lidé dříve cestovali“. Po ní následovala přednáška „Vhodné způsoby chování během soutěží a tradiční jízda v kočáře“ kterou přednesl K. Szuster.

Po krátké diskuzi pokračoval Dr. Ing. Zenon Podstawski  přednáškou „Vhodnost koní pro tradiční kočárovou jízdu s ohledem na plemena, typy, konstituci a psychologické vlastnosti“.

Další velice zajímavou přednášku měl Edward Staszel „Góralska historie, kultura a tradice“ ve které popsal těžký život Goralu v minulosti, dobové tradice a zvyky, řemesla až po výrobu kočárů, změnu života a adaptaci na cestovní ruch v této oblasti. Nedílnou součástí všech přednášek byla také video prezentace, která vhodně doplnila a objasnila přednášená témata.

V přátelské atmosféře odborné přednášky plynule přešli do zajímavé diskuze, kterou ukončila až společná večeře. Po ní se pokračovalo v navazování a prohlubování osobních přátelství a řešení nových témat.

Jedním z předních bylo zapojení mladých a jejich aktívní účast na dění v AIAT a jednotlivých národních sdruženích. Ve večerních hodinách byl sobotní program ukončen a účastníci se přesunuli do nedalekého hotelu Willa Zagórze, který poskytl příjemné ubytování jak účastníkům z Polska tak i českým, kteří se pravidelně seminářů zúčastňují.

Nedělní program byl zahájen prohlídkou celého areálu M.K.Szuster, pastvin a relaxační části s rybníky.

Neméně zajímavá část programu semináře bylo objasnění kritérií a způsobu hodnocení spřežení při soutěžích CIAT. Pořadatelé si pro účastníky připravili originální tiskopisy, jaké používají rozhodčí AIAT při závodech a následně byla postupně předvedena dvě spřežení, na kterých bylo záměrně připraveno až 25 chyb proti pravidlům a účastníci v roli rozhodčího je měli najít a přidělit spřežení bodové hodnocení.

Po skončení praktické zkoušky následovalo vyhodnocení, kde každý jednotlivě musel uvést počet přidělených bodů, zdůvodnit je a uvést jaké chyby našel. To bylo konfrontováno s rozhodčími AIAT. Tato praktická zkouška velice zaujala, protože většina zúčastněných jsou aktívními soutěžícími CIAT a měli tak možnost posoudit nelehkou práci rozhodčích.

Na závěr byl připraven nelehký úkol pro dva adepty na mezinárodní rozhodčí AIAT z Česka Hanu Dostálovou a z Polska Filipa Andrysiewicze. Měli za úkol zkompletovat rozložený historický postroj pro jednospřeží. Tohoto úkolu se oba zhostili na výbornou, což ocenili přítomní i rozhodčí, kteří vše bedlivě sledovali. Po skupinovém focení účastníků následovalo oficiální ukončení semináře. Za Společnost přátel klasických zápřeží seminář absolvovali Hana Dostálová, Yvona Zámorská, Josef Iš a Milan Novák.

Velké poděkování za přípravu a zdárný průběh semináře patří celému týmu paní Moniky a pana Krzysztofa Szustera.

Celé setkání bylo velice zajímavé a diskuze o přestávkách a i během celého semináře ukázaly, že setkání účastníky zaujalo a myšlenka historických kočárů je oslovila.

 

 

 

Autor:  Milan Novák