II. Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia – CIAT, Niepołomice (PL)

V prostorách královského hradu z poloviny 14. století a krásném areálu Klubu Jazdy Konnej “Pod Żubrem” v polských Niepolomicích zorganizovali ve dnech 27. – 28. 5. 2023 pořadatelé II. Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia – CIAT. Na páteční podvečer připravili pořadatelé pro soutěžící seznámení s programem a připomenutí pravidel soutěže, po kterém následovalo malé občerstvení a osobní setkání. Sobotní program začal v jedenáct hodin přivítáním hostů a poděkováním sponzorům za podporu akce. Následovala první část soutěže „Prezentace“ kde rozhodčí hodnotili jednotlivá spřežení. Na odpoledne připravili pořadatelé jízdu kočárů ulicemi města Niepołomice a pro soutěžící prohlídku trasy nedělní terénní jízdy. Večer v prostorách hradu po kulturním programu byla pro všechny připravena společná večeře.

V neděli, již od ranních hodin se uskutečnila druhá část soutěže „Terénní jízda“ na 10 km s pěti překážkami. Odpolední program byl určen pro třetí část „Soutěž zručnosti“, kde soutěžící museli ukázat své umění v ovládání spřežení mezi kuželi.

Za krásného počasí po skončení dílčí části soutěže a vyhodnocení všech výsledků následovalo dekorování soutěžících a vyhlášení celkového vítěze.

       Soutěže se zúčastnilo 13. spřežení, v kategoriích jedno a dvojspřeží. Bylo zde možno vidět jak klasické zápřeže tak regionální, především krakowské a  guralské. To se odráželo jak v oblečení startujících, kteří měli nejen nádherné kroje, ale byly k vidění i livreje. Soulad zápřeží vhodně doplňovaly stylové postroje koní. Celkovým vítězem se stal Lukasz Panek s přísedící Gabrielou Dziacko s dvojspřežím pony, zapřažených do kočáru „Docotorwagen“.

Českou republiku reprezentoval pan Jiří Hladík (H+H stáj Kateřina) s přísedící slečnou Adélou Kuchařovou se spřežením starokladrubských vraníků Sacramoso Escadra XIII-14 a Siglavi Pakra II-56, kteří byli zapřaženi do bryčky postavené v roce 1905 firmou Oldřich Kopeček, Holice – Olomouc. Z Niepolomic, si odváží krásné třetí místo v kategorii dvojspřeží. Blahopřejeme ke krásnému umístění v soutěži.

Děkujeme všem pořadatelům za vytvoření nádherné atmosféry v Niepołomicích.