Výroční valná hromada AIAT 2023 – Utrecht (NL)

Společnost přátel klasických zápřeží ČR, z.ú., člen mezinárodní organizace AIAT(Association Internationale d’Attelage de Tradition) byla pozvána 25. a 26. 2. 2023 na výroční zasedání evropských asociací sdružených v AIAT do Utrechtu (NL).
Na toto zasedání se sjelo osmdesát zástupců z Nizozemska Dánska, Francie, Itálie, Belgie, Velké Británie, Německa, Polska, Portugalska, Švýcarska, Chile, USA a České republiky, kterou zastupovali Ing. Lenka Gotthardová, CSc., Hana Dostálová, Jiří Hladík, Josef Iš a Ing. Martin Krčma.
Zástupci jednotlivých zemí diskutovali o pravidlech soutěže, posuzování spřežení, stavbě soutěžních tratí, komunikaci mezi organizacemi, problémech při organizaci jednotlivých akcí.
 V průběhu dvou dnů si mohli účastníci setkání prohlédnout interiér a kočáry na zámku de Haar www.kasteeldehaar.nl a  ojedinělou sbírku pana Kuivenhovena, ve které jsou nejen velmi zachovalé a jedinečné typy kočárů, saní a postrojů, ale také nezbytných doplňků např. kočárových lamp, bičů, kufrů, piknikových košů, klobouků, bot a všeho dalšího, co je pro dobrou a elegantní jízdu spřežení nezbytné.
Na sobotní dopoledne bylo připraveno v zámeckém parku, přímo před zámkem Haar školení rozhodčích. Zájemci o proškolení byli rozděleni do menších skupin a posuzovali deset předvedených spřežení, které následně bodově ohodnotili.
Večer se uskutečnila nádherná slavnostní večeře, která se konala v Paushuize (Papežském domě) https://www.heirloom.nl  v Utrechtu.
V neděli proběhlo školení technických delegátů a společné porovnání hodnocení posuzování jednotlivých spřežení.
Následně se upřesňoval kalendář jednotlivých soutěží v daných zemích. Ten po úpravách bude zveřejněn pro zájemce i na stránkách SPKZ.
Velké poděkování za nádherné a jedinečně zorganizované setkání patří prezidentovi AIAT baronu De Langlade a baronce Antoinette De Langlade, kteří společně se svými nizozemskými přáteli manželi Van der Pluijm a panem N.W. Conijn dokázali zorganizovat úžasnou akci.